در عالم حقوق ، عقود در معنای ماهوی آن می باست دارای شرایط خاصی باشد که این شرایط را قانونگذار در قانون مدنی به وضوح بیان می نماید و هدف نگارنده این مقاله آن است که شرایط مذکور را به زبان ساده برای شما بیان نماید تا با آگاهی نسبت به این موارد بتوانید عقود صحیح را از عقود غیر نافذ و یا باطل تشخیص دهید.

عقود غیر نافذ

عقد غیر نافذ چیست ؟ به چه عقدی غیر نافذ گویند ؟ شاید تا به امروز با افرادی روبرو شده باشید که در اثر یک معامله متضرر شده باشند و به دید عرف و زبان عامیانه خود بگویند فروشنده بر سر ما کلاه گذاشته است  ولی در قانون الفاظ غیر از عرف ، قصد طرفین  بر آن حکومت  خواهد کرد بنابراین نمی توان در هر موردی بحث از کلاهبرداری به میان آورد تیم حقوقی و کیفری ما به شما می گوید که ر یک عقد غیر نافذ چه شرایطی موجود نبوده است وسرانجام این معامله چه خواهد شد ولی در ابتدا باید بدانید معامله صحیح چیست و چه شرایطی را داراست و یک معامله غیر نافذ چه تفاوتهایی را با آن خواهد داشت .

عقد چیست ؟

خیلی از افراد عقد و معامله را یکی می دانند ولی گاهی عقددر عقودی معنا میبشود که قانونگذار انها را در قانون مدنی بیان کرده و احکام خاص آنها را گفته است ومعامله مطابق ماده ۱۰ قانون مدنی توافقی است بین طرفین که خلاف نظم عمومی و قوائد آمره نباشد

عقد در واقع توافقی است بین دو شخص اعم از دو شخص حقیقی ( فرد ) و یا شخص حقوقی ( شرکت ) که با اراده و نیت و قصد انجام آن معامله با هم توافق می کنند  در مطالب بعدی تیم حقوقی ما رمورد یک معامله صحیح و شرایط صحت آن می گوید و به شما خواهند گفت عقد غیر نافذ چه شرایطی خواهد دشت و عقد باطل چیست

شرایط عقد صحیح :

از نظر قانونی عقدی دارای شرایط صحت است که طرفین دارای قصد و اراده آزادانه باشد دومین چیز موضوع معامله ای که بر آن توافق می کنند و سوم اهلیت است ، یعنی طرفین دارای اهلیت قانونی باشند بنابراین بعد از گفتن این شرایط که به گونه ای مرتبط با باطل بودن و غیر نافذ بودن عقد است  گاهی فهمید که عقد صحیح یک عقد سالم است و غیر آن تبدیل به نوعی دیگر میشود .

چه کسانی میتوانند معامله کنند :

هر مالی که قرار است موضوع معامله قرار گیرد و به دیگری منتقل شود یا باید از طرف مالک باشد و یا نماینده قانونی یا نماینده قضایی (قیم ) یا قراردادی آن ( وکیل ) باشد یعنی به گونه ای از طرف مالک مال دارای اذن و اجازه باشد و یا حتی اگر معامله ای می شود شخص معامله کننده با اراده آزادانه خود و تحت اکراه و اجبار نباشد  در این صورت معامله صحیح خواهد بود و در غیر از این شرایط معامله یا باطل یا غیر نافذ است .

کدام معاملات باطل است :

یکی از مهمترین شرایط یک معامله داشتن قصد انجام آن است به طوری که قانون گذار می گوید عقد محقق میشود به قصد انشاء بنابراین خواهیم فهمید که عقد بدون قصد باطل است مانند نوزادی که مرده به دنیا می آید .

کدام معاملات غیر نافذ است ؟

معامله غیر نافذ مانند همانطور که گفتیم معامله ای است که یکی از شرایط صحت عقد یعنی اراده ازادانه را نداشته باشد و در تحت یک اکراه محقق شده باشد یعنی طرف معامله قصد انجام معامله ندارد و بر اساس یک نیرئی خارجی آن معامله را انجا داده است اگر این نیروی خارجی منجر به زائل شدن قصد شود تا بطلان معامله پیش خواهد رفت .

ماهیت عقد غیر نافذ چه میشود ؟

زمانی که شخصی غیر از مالک و بدون ادن و اجازه او معامله ای را بر مال  مالک با شخص دیگر بنماید اون معامله غیر نافذ است اگر مالک آن معامله را تنفیذ کند صحیح است یعنی به معامله کننده اجازه معامله را داده است ولی اگر با ان موافق نباشد آن معامله محکوم به بطلان خواهد بود بنابراین عقد غیر نافذ عقدی است که  گاهی نیاز به اذن و اجازه مالک دارد و گاهی شخص بدون اراده ازادانه معامله ای کرده است .

موسسه حقوقی عدالت پارس با بهره گیری از وکلای زبده و با تحربه و با استفاده از نیرو و انرژی وکلای جوان این فرصت را برای شما موکلین و متقاضیان عزیز فراهم آورده تا بتوانید با مطالعه مقاله های کامل موجود در وب سایت و نیز مشاوره تلفنی و حضوری مستقیم با وکلا ، از حقوق کامل خود آگاه شده و بتوانید از آن دفاع نمایید . جهت مشاوره با وکلا می توانید با شماره موجود در وب سایت تماس حاصل نمایید .

نگارنده مقاله :

خانم سمانه دهقان 

کارآموز وکالت کانون وکلای دادگستری مرکز 

فوق لیسانس حقوق خصوصی 

تماس مستقیم با وکیل : ۰۹۱۹۴۵۶۹۷۵۹

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *