همه ما در دوره های مختلفی از زندگی وارد معاملات مختلف خواهیم شد ، این معاملات امکان دارد برای خرید یا فروش ملک باشد و یا انتقال اتومبیل و ... اما موضوع معامله هر چه که باشد مهم آن است که شما با حقوق خود به عنوان یک طرف از معامله آگاه باشید تا در این زمینه ضرری متوجه شما نگردد . نگارنده این مقاله در تلاش است که بتواند شرایط عمومی معامله را به زبان ساده برایتان بیان کند و آنگه به علل و شرایط معامله صوری و یا معامله به قصد فرار از دین بپردازد تا شما بتوانید با مطالعه آن دانش حقوقی خود را تا حدی در این زمینه تقویت نمایید .

معامله به قصد قرار از دین 

 

به نظر شما معامله چیست ؟

معامله به قصد فرار از دین چیست ؟

معامله به قصد فرار از دین به صورت صوری یعنی چی ؟

حکم هریک از این معاملات در قانون چیست ؟

تیم حقوقی ما در این مختصر به تمامی سوالات شما در این خصوص پاسخ خواهد داد . به شما خواهد گفت هریک از معاملات گفته شده در قانون دارای چه حکمی است ؟

در قانون مدنی مباحث بسیاری در مورد معاملات گفته شده است و قانون گذار احکام هریک را به طور کلی بیان کرده است در ذیل شرایط انعقاد یک معامله را به شما خواهیم گفت که شما متوجه فرق این معاملات با یکدیگر را متوجه شوید.

در ماده ای از قانون مدنی شرایط انعقاد یک معامله گفته شده است که در ذیل انها را بیان میکنیم :

اولین قدم درانعقاد یک معامله داشتن قصد انعقاد در یک معامله است یعنی طرفین باید بخواهند که معامله را با قصد و نیت برای به دست آوردن سود منعقد کنند و قانون گذار شرط انعقاد یک عقد صحیح را داشتن قصد و نیت است و عقد را با این شرط محقق می داند بنابراین متوجه خواهید شد اگر قصدی در انعقاد عقد نباشد اون عقد نه تنها محقق نشده بلکه محکوم به بطلان است.

در فضای حقوق مدنی دو نهاد در مبحث معاملات مطرح میشود :

  • معامله ای که قصد طرفین در آن انجام یک فعل مجرمانه است
  • معامله ای که طرفین برای ضرر دیگری یا شخص ثالث منعقد می کنند

در بیان ساده تر معاملاتی که به قصد فرار از دین واقع می شوند و یا به قصد فرار ازدین به صورت صوری واقع شده اند.

در توضیح معاملات به قصد فرار از دین باید گفت :

همانطور که از اسم این نوع معاملات پیداست شخصی که مدیون است و دین مسلم شده باشد برای فرار از پرداخت دین خود اموالش را به دیگری منتقل میکند به عبارتی اموالش را از دسترس طلبکاران خارج میکند در این نوع معاملات طرفین قصد واقعی برای معامله دارند ولی انگیزه آنها از معامله انجام شده صرفا فرار از دین است بنابراین به دلیل داشتن قصد معامله نمیتوان گفت که باطل است بنابراین یا باید آن را غیر نافذ و یا صحیح دانست.

به موجب ماده ای از قانون مدنی قانون گذار معامله به قصد فرار از دین را غیر نافذ دانسته که بسیاری از حقوقدانان بر این حکم اتفاق نظر دارند.

غیر نافذ دانستن این نوع معاملات یعنی طلبکاری که برای فرار از پرداخت طلب وی معامله ای صورت میگیرد میتواند این نوع معامله را تنفیذ کند و یا آن را رد و منجر به بطلان آن معامله شود و با بازگشت مال به مدیون بتواند دین خود را از آن استیفا نماید.

به نظر بعضی از حقوقدانان معامله که به قصد فرار از دین واقع شود به دلیل داشتن قصد ، بین طرفین نافذ است ولی غیر قابل استناد نسبت به طلبکار است .

غیر قابل استناد بودن با غیر نافذ بودن با هم متفاوت است :

بسیاری از حقوقدانان مطابق قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی معتقدند ( هرکس به قصد فرار از دین و تعهدات مالی موضوع اسناد لازم الاجرا و کلیه محکومیت های مالی مال خود را به دیگری منتقل کند به نحوی که مابقی اموالش برای پرداخت دین او کافی نباشد عمل او جرم است و مرتکب مجازات خواهد شد و درصورتی که منتقل الیه نیز با علم به موضوع اقدام کرده باشد در حکم شریک در جرم خواهد بود و به عنوان مجازات باید عین آن مال و در صورت تلف مثل یا قیمت ان را به عنوان جریمه پرداخت کند.

معامله به قصد فرار از دین چه زمانی اتفاق خواهد افتاد :

قبل از صدور رای وحدت رویه  این نوع معامله زمانی اتفاق می افتد که مدیون با صرف مطالبه دین خود اموال منتقل میشد و لی با صدور رای وحدت رویه جدید مصوب ۹۴ با مطالبه و رسیدگی و صدور رای قطعی اگر شخص در زمان صدور رای قطعی اموال خود را منتقل کند مشمول این جرم خواهد شد که این موضوع  باعث شده که راه برای این نوع معاملات باز باشد .

موسسه حقوقی عدالت پارس با بهره گیری از وکلای زبده و با تحربه و با استفاده از نیرو و انرژی وکلای جوان این فرصت را برای شما موکلین و متقاضیان عزیز فراهم آورده تا بتوانید با مطالعه مقاله های کامل موجود در وب سایت و نیز مشاوره تلفنی و حضوری مستقیم با وکلا ، از حقوق کامل خود آگاه شده و بتوانید از آن دفاع نمایید . جهت مشاوره با وکلا می توانید با شماره موجود در وب سایت تماس حاصل نمایید .

نگارنده مقاله :

خانم سمانه دهقان 

کارآموز وکالت کانون وکلای دادگستری مرکز 

فوق لیسانس حقوق خصوصی 

تماس مستقیم با وکیل۰۹۱۹۴۵۶۹۷۵۹

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *