آیا عملی که از شما یا طرف مقابلتان سر زده ، جرم است ؟ آگاهی در رابطه با اینکه چه فعل و یا ترک فعلی در قانون جرم انگاری شده است ، یکی از ارکان اصلی حقوق می باشد و چنانچه شما با عناصر مادی ، قانونی و معنوی که سازنده جرم می باشند آشنا شوید ، به خوبی می توانید از حق و حقوقی خود در مراجع دفاع نمایید و هدف نگارنده این مقاله نیز آن است که بتوانید با مطالعه آن دانش حوقی خود را افزایش دهید .

جرم چیست و مجرم به چه کسی اطلاق می گردد ؟

شاید برای شما سوال باشد که جرم چیست ؟ و به چه اعمالی جرم گفته میشود ؟ قانون گذار برای نظم جامعه رفتار هایی را جرم دانسته و برای آن مجازات تعیین کرده است بنابراین ما در این مختصر میگوییم که جرم چیست و چرا مجرم باید مجازات شود ؟

جرم چیست ؟

یکی از جامعه شناسان فرانسوی جرم را هر عمل می داند که دارای مجازات است یعنی هر فعل یا ترک فعلی که نظم و آرامش یک اجتماع را به هم زند و قانون برای آن مجازات تعیین کرده باشد از نظر حقوق نیز جرم عملی است که بر خلاف یکی از مواد قانونی کشور باشد و مجرم باید دستگیر شود .

قانون گذار هر کشور برای نظم جامعه خود افرادی که به حق دیگران تعرض میکنند و یا جان و مال انها را تهدید می کنند فعل یا ترک فعل هایی را جرم دانسته و برای انها مجازات تعیین می کند .

در برداشتی از یک مفهوم حقوقی جرم عملی بر خلاف یکی از موارد قانون مجازات هر کشور است و مجرم کسی است که در زمان معینی عمل او بر خلاف قانون رسمی آن کشورباشد .

در ماده ای از قانون مجازات اسلامی قانون گذار با توجه به اصل قانونی بودن جرم و مجازات به تعریف جرم پرداخته بنابراین هیچ عملی را نمیتوان جرم دانست مگر آنکه در قانون برای ان مجازات تعیین شود .

از آنجا که هدف قانون ایجاد نظم و امنیت است بنابراین هریک از افراد جزئی از این نظم محسوب می شوند به طوری که عدم رعایت قانون در بعضی از موارد منجر به ارتکاب جرم است .

عناصر تشکیل دهنده جرم چیست؟

هر جرمی دارای ۳ عنصر است

  • عنصر مادی
  • عنصر معنوی
  • عنصر قانونی

عنصر قانونی یک جرم همان ماده ای است که قانون گذار در قانون مجازات اسلامی تعریف کرده است ( هر رفتار اعم از فعل یا ترک فعل که برای ان مجازات تعیین شدهاست )

در این ماده منظور از رفتار هم فعل مجرمانه است و هم ترک فعل مجرمانه یعنی هم انجام دادن یک کار مثل سرقت و هم ترک یک فعل واجب مثل ترک انقاق یک زن.

عنصر معنوی همان عنصر روانی است که شخص برای ارتکاب یک جرم با انگیزه مجرمانه قصد ارتکاب آن فعل را دارد و برای ان نقشه میکشد .

در جرائم عمدی  ، عنصر روانی محرز است .

در جرائم غیر عمد عنصر روانی آن یا قصد مجرمانه آن تقصیراست .

زمانی که مجرم قصد خود را در عالم خارج محقق می سازد ، عنصر مادی جرم ایجاد شده است و در واقع پل ارتباطی بین قصد روانی و رفتار مجرمانه است .

موسسه حقوقی عدالت پارس با بهره گیری از وکلای زبده و با تحربه و با استفاده از نیرو و انرژی وکلای جوان این فرصت را برای شما موکلین و متقاضیان عزیز فراهم آورده تا بتوانید با مطالعه مقاله های کامل موجود در وب سایت و نیز مشاوره تلفنی و حضوری مستقیم با وکلا ، از حقوق کامل خود آگاه شده و بتوانید از آن دفاع نمایید . جهت مشاوره با وکلا می توانید با شماره موجود در وب سایت تماس حاصل نمایید .

نگارنده مقاله :

خانم سمانه دهقان 

کارآموز وکالت کانون وکلای دادگستری مرکز 

فوق لیسانس حقوق خصوصی 

تماس مستقیم با وکیل : ۰۹۱۹۴۵۶۹۷۵۹

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *